fbpx

Zacznij tutaj

Nie wiesz czym zajmuje się psycholog sportu? Jesteś tutaj pierwszy raz? Zastanawiasz w czym mogę Ci pomóc? Poniżej postaram się odpowiedzieć na najważniejsze pytania!

Dużo treści o psychologii sportu i treningu mentalnym. Odpowiedź na pytanie jak pracować nad konkretnymi elementami treningu mentalnego. Wszystko głównie w formie artykułów lub filmów na YouTubie.

Znajdziesz też linki do moich mediów społecznościowych, możliwość zapisania się na newsletter, ofertę bliższej współpracy i możliwość umówienia się na zajęcia indywidualne.

Najczęściej psycholog sportowy pracuje z zawodnikami i/lub trenerami, ale możemy porozmawiać także jeśli jesteś rodzicem, sędzią, działaczem sportowym, fizjoterapeutą lub pełnisz inną funkcję w świecie sportu.

Może objąć też opieką całą drużynę lub instytucję, np. klub czy szkołę sportową.

Jak najbardziej! Może pracować bezpośrednio z trenerem i wspierać jego własny rozwój. Może również współpracować z trenerem, aby pomagać w rozwijaniu zawodników, z którymi dany trener pracuje – wtedy albo udziela porad trenerowi, odnośnie tego jak pracować z zawodnikami; albo pracuje z zawodnikami bezpośrednio.

Jak najbardziej – wiele aspektów przygotowania psychologicznego w ramach e-sportu jest bardzo podobne do przygotowania sportowców sportów tradycyjnych.

Mogę wkroczyć do akcji gdy coś jest nie tak (ale nie oczekuj cudów – taki proces trochę trwa!) lub po prostu przeprowadzić cały cykl treningu mentalnego – np. w ramach przygotowania do szczególnie ważnych zawodów.

Tematy, którymi najczęściej się zajmuję to radzenie sobie ze stresem, budowanie pewności siebie, radzenie sobie z emocjami (zwłaszcza złością), pomoc w powrocie po kontuzji, budowanie koncentracji… Ale każda sytuacja jest inna, dlatego zakres działań zawsze ustalamy na początku współpracy.

Trener mentalny niekoniecznie jest psychologiem – czasem to osoba z zupełnie innym wykształceniem, która po prostu interesuje się tematyką przygotowania mentalnego w sporcie (i nie tylko).

Kompetencje psychologa są znacznie szersze – wykraczają poza prowadzenie treningu mentalnego i mają znaczenie, kiedy mamy do czynienia z koniecznością indywidualnej diagnozy i ułożeniu planu działań pod kątem określonej sytuacji lub z koniecznością zdiagnozowania i uporania się z jakimś problemem.

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Są współprace długie, które trwają przez większość kariery danego zawodnika czy zawodniczki; są współprace krótkie, dotyczące rozwiązania konkretnego problemu i kończą się po kilku tygodniach. Są też współprace ograniczone w czasie, np. polegające na przygotowaniu do określonych zawodów, które odbędą się za pół roku.

To też jest jedna z rzeczy, które ustalamy indywidualnie na początku każdej współpracy.

Jak najbardziej – najlepiej skontaktuj się ze mną (mailowo, telefonicznie lub przez formularz na stronie), abyśmy mogli ustalić wszelkie szczegóły, takie jak terminy, zakres współpracy i cenę.

Jak najbardziej – trening mentalny jest jednym z możliwych sposobów pracy psychologa sportowego. Taki trening zazwyczaj jest konkretnym planem działań, albo ukierunkowanym na konkretną imprezę, albo po prostu poprawiającym przygotowanie mentalne zawodnika.
Może być prowadzony w formie indywidualnej lub grupowej.

Skontaktuj się ze mną mailowo, telefonicznie lub przez formularz na stronie. Umówimy się na pierwsze spotkanie, na którym ja dowiem się więcej o sytuacji, a Ty dowiesz się jak pracuję. Na koniec wspólnie ustalimy plan działań. Po tym pierwszym spotkaniu będziesz mógł/mogła podjąć ostateczną decyzję, czy chcesz ze mną współpracować.
Możesz też zarezerwować sesje tutaj.

Zdecydowanie tak. Taka współpraca jest wręcz rekomendowana już od samego początku rehabilitacji – na początku pomaga poradzić sobie z emocjami związanymi z kontuzją, następnie wspomaga proces zdrowienie – np. przez pracę nad motywacją do rehabilitacji lub wyznaczanie nowych celów związanych z bezpiecznym powrotem do sportu, a końcowo pomaga poradzić sobie z ewentualnym stresem po powrocie do treningów i rywalizacji oraz wzmacnianiu pewności siebie.

W tej chwili – ze względu na sytuację – nie ma takiej możliwości. Pracuję jednak przez komunikatory internetowe, głównie przez Skype’a, w formie rozmowy w czasie rzeczywistym z głosem i z wideo, co jest równoważną formą pracy do spotkania na żywo.

Pierwsze spotkanie jest spotkaniem diagnostycznym i zapoznawczym. Wypytam Cię na nim o Twoją sportową historię; o to czy jest jakaś problematyczna kwestia, której rozwiązaniem chcesz zająć się najszybciej; czym ewentualnie zajmiemy się w dalszej kolejności; jakie masz sportowe cele i czy nasza współpraca ma jakieś ograniczenia czasowe (np. ważne zawody, do których chcesz się przygotować).
Ode mnie dowiesz się w jaki sposób będzie wyglądać nasza współpraca – jaki mam system pracy, jaki widzę plan (z uwzględnieniem najważniejszych dla Ciebie kwestii i celów) pracy, jak częste i jak długie spotkania rekomenduję.

Po tym spotkaniu będziesz mógł/mogła podjąć ostateczną decyzję, czy chcesz ze mną współpracować.

Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, na które nie ma odpowiedzi powyżej, skontaktuj się ze mną mailowo lub telefonicznie:

kontakt@joannakotek.pl
+48 697 232 960