Książka „Trening mentalny. Psychologia sportu w praktyce” jest nowością na polskim rynku wydawniczym. Autorzy piszą we wstępie, że chcieliby aby wszyscy zainteresowani znaleźli w niej dla siebie wskazówki do praktycznej pracy. Czy udała im się ta sztuka?
Książka jest wydana właściwie w formie zbioru ćwiczeń lub zadań. Mamy na początku trochę teorii, dotyczącej tego czym w ogóle jest trening mentalny. Ta pierwsza część jest podana ciekawie i nie jest zbyt długa – dobrze wprowadza do książki, wyjaśnia jak jej używać i czego możemy się spodziewać w dalszej części. Jednak nie jest to tylko proste powtórzenie podstaw – nawet tutaj znajdziemy szczegóły, które będą ciekawe także dla osoby zajmującej się psychologią sportu. Zaletą jest również dość przystępny język oraz opieranie się na wynikach badań naukowych, także tych najnowszych. W ogóle książka opatrzona jest wyczerpującą bibliografią (która dla mnie była jedną z najciekawszych części, zwłaszcza w kontekście umiejętności, których stroną naukową zajmuję się rzadziej).
Kolejna część jest już zbiorem praktycznych ćwiczeń. Jest ona podzielona na kilka dodatkowych części, dotyczących różnych umiejętności mentalnych, które mogą być przydatne zawodnikom. Każda z tych części poprzedzona jest również wstępem teoretycznym, który pokazuje czytelnikowi o czym będzie mógł dowiedzieć się więcej na następnych stronach: jakie umiejętności będą ćwiczone, na czym się to wszystko opiera, w jakiej kolejności stosować ćwiczenia i dla kogo mogą być szczególnie przydatne. Później mamy już tylko konkretne ćwiczenia. Opisane dokładnie, każde w podobnej formie wizualnej, z miejscem do robienia własnych zapisków (wtedy gdy zdania tego wymagają) oraz oznaczonymi stronami do kserowania.
Jedyną wadą może być to, że do niektórych ćwiczeń wkrada się nieco żargonu psychologicznego lub trudniejszych słów, które czasem mogą stanowić problem dla czytelnika niezaznajomionego z poruszaną tematyką. Na szczęście jest to jednak rzadkie zjawisko.
Książka posiada również kilka dodatkowych plusów, o których trzeba wspomnieć.
Po pierwsze: fakt rozpoczynania każdego rozdziału teoretycznego od historii z życia wziętej – w większości opowiadanej przez jakiegoś sportowca, choć pojawiają się też osoby z (pozornie) zupełnie innej bajki, np. muzycy, co świetnie pokazuje uniwersalność umiejętności wypracowywanych w toku treningu mentalnego.
Po drugie: na końcu książki mamy propozycję rocznego planu treningu mentalnego. Może się on przydać zarówno trenerom, jak i zawodnikom, którzy chcą wprowadzać takie ćwiczenia samodzielnie; jak i – a może przede wszystkim – psychologom sportowym i trenerom mentalnym. Oczywiście nie jest to plan, który bezpośrednio i bez żadnych modyfikacji można wprowadzić w życie, ale na pewno będzie w takich sytuacjach pomocny.
Po trzecie i ostatnie (choć jest to już bardziej informacja branżowa, dla psychologów sportu w szczególności): książka zawiera doskonały test do mierzenia wytrenowania umiejętności mentalnych. Włącznie z normami, sposobami obliczania wyników i odnośnikami do tego, gdzie można znaleźć dokładne wartości psychometryczne i badania na temat jego rzetelności i trafności.
Podsumowując – bardzo polecam. Zarówno zawodnikom i trenerom, którzy chcą wprowadzać do swojej pracy techniki treningu mentalnego, jak i psychologom sportowym – baza zebranych w jednym miejscu ćwiczeń, sposób ich uporządkowania i przedstawienia jest naprawdę imponujący i bardzo przydatny. Polecam też wszystkim zainteresowanym technikami treningu mentalnego i psychologią sportu w ogóle oraz wszystkim, którzy po prostu chcieliby rozwijać swoje umiejętności mentalne – także w kontekście innym niż sportowy. Będzie to co prawda wymagało trochę kombinowania, ale zdecydowanie jest możliwe. Można też – zamiast kombinować samemu – zwrócić się o pomoc w tym zakresie do trenera mentalnego.
Autorzy: Maciej Behnke, Karolina Chlebosz, Magdalena Kaczmarek
Tytuł: Trening mentalny. Psychologia sportu w praktyce.
Wydawnictwo: Inne Spacery
Rok wydania: 2017