Coaching jest specyficznym rodzajem oddziaływania rozwojowego, co oznacza, że wspomaga rozwój osoby, która z niego korzysta. Jest to możliwość skierowana nie tylko do osób ze świata sportu, ale dla każdego, który chciałby zwiększyć swoją efektywność i działać w większej zgodzie ze swoimi wartościami i planami.
Poniżej znajdziesz jedne z najczęściej zadawanych pytań w kontekście coachingu:
Dla każdego, kto chce dokonać zmiany w swoim życiu – niezależnie od tego, jak dużej lub jak małej. To mogą być tematy związane z większą efektywnością w jakiejś dziedzinie, z rozplanowaniem nowego projektu, z relacjami międzyludzkimi, z poszukiwaniem swoich wartości, ze zmianą pracy itp.
Podstawowym warunkiem jest to, aby osoba przychodząca na coaching miała chęć dokonywania zmian – bo to właśnie od niej będzie zależeć wszystko w tym procesie: zaczynając od celów ogólnych, przez cel każdego spotkania, zaplanowane środki jego realizacji i faktyczne powodzenie.
Coaching jest procesem, który zazwyczaj trwa kilka spotkań.
Pierwsze spotkanie jest spotkaniem wstępnym, na którym wyjaśniam dokładniej czym jest coaching, przygotowujemy listę celów i obszarów, w których będziemy wspólnie pracować. Wtedy też możliwa jest ostateczna decyzja dotycząca tego, czy coaching jest odpowiednim rodzajem oddziaływania – czy Ty chcesz współpracować ze mną i czy ja nie sądzę, że bardziej dla Ciebie przydatny byłby inny rodzaj pracy.
Kolejne spotkania zawsze zaczynają się od ustalenia tematu i celu na daną sesję (tak, aby nie zajmować się wszystkim na raz). Następnie coach zadaje pytania, które pomagają w rozwiązaniu trudności i zaplanowaniu działań lub zastanowieniu się nad wybranym tematem. Każda sesja kończy się konkretnym planem działania, który sam dla siebie nakreślisz.
Właściwie z czym tylko chcesz – cele i obszary pracy zależą zawsze od Ciebie.
Do tej pory tematy, z którymi pracowałam najczęściej to: poszukiwanie lub zmiana pracy, podjęcie i zaplanowanie nowego projektu, organizacja pracy zawierającej wiele różnych projektów, balans pracy i odpoczynku, umiejętność podejmowania decyzji i priorytetyzacji pracy, przygotowanie się do przejścia na emeryturę, praca zgodna z własnymi wartościami, lepsza organizacja czasu, zaplanowanie ścieżki kariery zawodowej, praca nad pisaniem doktoratu lub pracą magisterskiej…
Kiedy tylko czujesz, że jest Ci to potrzebne. Coaching nie jest procesem, który możesz podjąć tylko raz w życiu – możesz do niego wracać, zarówno z tym samym tematem, jak i z zupełnie innym.
Ja na przykład przeszłam do tej pory cztery procesy coachingowe, z których każdy dotyczył innego tematu.
Podstawą jest to, że coaching jest niedyrektywny, czyli coach nie daje żadnych odpowiedzi, rad ani gotowych rozwiązań. Nie przekazuje też konkretnej wiedzy. Zadaniem coacha jest zadawanie odpowiednich pytań, które pomogą klientowi dojść do wszystkich odpowiedzi samodzielnie, pilnowanie aby proces coachingowy przebiegał w odpowiednim kierunku i sporządzanie notatek.
Psychoterapia jest oddziaływaniem skierowanym na rozwiązanie poważniejszych kwestii niż robimy to w coachingu. Poleca się ją np. osobom, które nie widzą rozwiązań w swojej sytuacji lub nie wierzą w możliwość dokonania trwałej zmiany samodzielnie. Ja osobiście nie prowadzę psychoterapii – jest to rzecz, do której trzeba mieć oddzielne wykształcenie i uprawnienia.
Trening mentalny – w porównaniu do coachingu – jest bardziej edukacyjny. Skupia się na przekazaniu konkretnej wiedzy oraz konkretnych technik i narzędzi, które – od razu lub po pewnym wyćwiczeniu – można wdrożyć w życie w danym jego obszarze. Może zostać połączony z coachingiem.
Jeśli chcesz zarezerwować termin na coaching lub trening mentalny, możesz zrobić to tutaj.
To zależy od Ciebie – jak wszystko w coachingu. Zaleca się tylko, żeby nie było to oddziaływanie stałe, ale ograniczone procesami – np. trwającymi maksymalnie 8-10 spotkań. Natomiast jest to tylko wartość orientacyjna – mogą być procesy zarówno dużo krótsze (trwające np. 2-3 spotkania), jak i nieco dłuższe.
Zależnie od tego co ustalamy na pierwszym spotkaniu, możemy umówić się na konkretną ilość spotkań od razu albo regulować to na bieżąco.
Jak najbardziej może, choć najwięcej skorzystają z niego w określonych sytuacjach i okolicznościach, związanych ze zmianami.
Coaching może się najbardziej przydać: na etapie rozpoczynania kariery profesjonalnej (etap juniorski/seniorski, podpisywanie kontraktu profesjonalnego), w momentach kiedy potrzebne jest pogodzenie wielu aspektów życia (np. nauki i sportu), kiedy trzeba podjąć decyzję dotyczącą zmiany (np. zmiany klubu) lub przy kończeniu kariery i planowaniu przejścia do kolejnego etapu życia.
Jak najbardziej. Zarówno w momentach przejściowych (zmiana klubu, ustalanie swojej ścieżki kariery, zmiany w życiu prywatnym itp.) jak i jako pomoc w ułożeniu sobie codziennej pracy (odkrycie swoich wartości trenerskich i praca w zgodzie z nimi, lepsza organizacja czasu, godzenie różnych obszarów swojego życia, plan rozwoju zawodowego itp.).
Znajdź i zarezerwuj „sesję zerową”, jeśli jesteś pewien, że to właśnie coaching będzie dla Ciebie odpowiedni. Zarezerwuj „sesję zapoznawczą” jeśli chcesz połączyć coaching z treningiem mentalnym lub chcesz po prostu przedstawić mi swoją sytuację i otrzymać przygotowany specjalnie dla Ciebie plan działania oraz poradę, które z oddziaływań będzie w tym wypadku najlepsze (choć ostateczna decyzja zawsze należy do Ciebie).
Obie te rzeczy możesz zrobić tutaj.